Autor książki Jordan B. Peterson na tyle popularny, co kontrowersyjny dla współczesnych sposobów wychowania, dla feminizmu i dla zwolenników genderyzmu. W sposób spokojny, wykorzystując całą swoja wiedzę i doświadczenie życiowo zawodowe wyjaśnia swoje konserwatywne stanowisko. Jego wykłady, wywiady, rozmowy można znaleźć w internecie, ale ja polecam Wam książkę „12 Życiowych zasad. Antidotum na chaos”:

1. Pilnuj sylwetki. Plecy proste, ramiona wyciągnięte.

A więc: zwracaj uwagę na swoją postawę. Przestań się snuć przygarbiony i oklapnięty. Mów to, co myślisz. Traktuj swoje marzenia tak, jakbyś miał do nich prawo – przynajmniej tak samo jak inni. Chodź z podniesioną głową i patrz daleko wprzód

Jordan B. Peterson

2. Traktuj siebie tak, jak traktujesz osoby, na których ci zależy.

Możesz pomóc przekierować pędzący świat troszeczkę w stronę Nieba i troszeczkę dalej od Piekła. Gdy lepiej zrozumiesz Piekło, przeanalizujesz je – w szczególności swoje własne, indywidualne Piekło – łatwiej będzie ci zdecydować przeciwko podążaniu ku niemu bądź tworzeniu go. Znajdziesz cel gdzie indziej. Co więcej: łatwiej będzie ci poświecić życie dążeniu do tego celu. To dałoby ci Sens. Uzasadniłoby marność twojej egzystencji. Zadośćuczyniło za twoją grzeszną naturę oraz pozwoliło zastąpić wstyd i zażenowanie – naturalną dumą i poczuciem własnej wartości kogoś, kto znów nauczył się iść u boku Boga.

Jordan B. Peterson

3. Przyjaźnij się z ludźmi, którzy życzą ci jak najlepiej.

4. Nie porównuj się z tym, kim inni są dzisiaj, ale z tym kim ty byłeś wczoraj.

W co naprawdę wierzysz ( a nie, w co myślisz, że wierzysz ) – dowiemy się obserwując swoje działania. Bez tego zwyczajnie nie wiesz, w co wierzysz. Jesteś zbyt skomplikowany, aby zrozumieć samego siebie.

Jordan B. Peterson

5. Nie pozwól swoim dzieciom robić niczego, co wzbudza twoją niechęć.

Rozdział o wychowaniu, karaniu i tym, że bycie rodzicem to coś więcej niż bycie jego tylko przyjacielem.

6. Zanim zaczniesz krytykować świat – zaprowadź porządek we własnym domu.

Nie obwiniaj kapitalizmu, radykalnej lewicy czy niegodziwości twoich wrogów. Nie próbuj reorganizować państwa, zanim nie zbierzesz bogatej kolekcji doświadczeń. Miej pokorę. Jeśli nie potrafisz sprawić, aby członkowie twojej rodziny byli szczęśliwi i spełnieni, jak śmiesz pchać się do rady miasta?

Jordan B. Peterson

7. Podążaj za tym, co wartościowe.

Podążanie za tym, co wygodne, cieszy tylko przez chwilę. Natychmiastowe zaspakajanie impulsów daje jedynie złudzenie wolności, a w rzeczywistości ogranicza. Podążanie za tym, co wartościowe, dla odmiany, organizuje kłębowisko naszych potrzeb i pragnień w zgrabną symfonię.

Jordan B. Peterson

8. Mów prawdę – a przynajmniej nie kłam.

9. Zakładaj, że twój rozmówca może wiedzieć coś, czego ty nie wiesz.

Psychoterapia nie polega na udzielaniu rad. Rada to coś, co dostajesz, gdy osoba, z którą rozmawiasz o jakichś nieprzyjemnych i skomplikowanych sprawach, marzy tylko o tym, abyś sie już zamknął i sobie poszedł. Rada to coś, co dostajesz, gdy twojemu rozmówcy zależy na okazaniu wyższości jego inteligencji nad twoją. bo przecież gdybyś nie był taki głupi, nie miałbyś tych twoich głupich problemów.

Właściwie rozumiana psychoterapia to szczera rozmowa …

Jordan B. Peterson

10. Bądź precyzyjny w tym, co mówisz.

11. Nie przeszkadzaj dzieciom, gdy jeżdżą na deskorolce.

Rozdział o wychowaniu, płci, ideologii gender i przywilejach.

12. Pogłaszcz kota napotkanego na ulicy.

Rozdział o tym, jak radzić sobie z cierpieniem własnym i dziecka.