Czas prezentów!

Prezenty rękodzieła.

Chyba są najmilsze, bo i pomysł, i czas, i uczucia przy jego tworzeniu sprawiają, że obie strony dająca i przyjmująca czują się wyjątkowe. Co można samemu zrobić? Pomysłów mam sporo: zdjęcie szczególne w sposób szczególny oprawione, kalendarz, terminarz, zeszyt wspomnień, dziennik podróży itd. Do zrobienia można wykorzystać zwykłe bruliony, zeszyty i wydekorować je własnoręcznie lub komputerowo. Zrobić na drutach czapkę lub szalik, jeśli włóczki nie są nam straszne. Uszyć poduszkę, torebkę z własnym wymyślonym i wymalowanym wzorem. Wyszyć kołnierzyk, zrobić biżuterię, tę najprostszą koralikową w kompozycji kolorów niepowtarzalnych. Można zrobić zakładkę do książek, pudełko na drobiazgi. Ulepić, upiec ciasteczka, czekoladki. Zrobić naturalne własne kosmetyki.

Prezenty niematerialne.

To są chyba najtrudniejsze prezenty i chyba najbardziej odpowiednie dla osób, które przynajmniej dobrze znamy. Ich zainteresownia, pragnienia a nawet strachy. W tych prezentach dajemy komuś emocje, wrażenia, smaki, wiedzę czy umiejętności. Często takie prezenty wymagają pełnego zaangażowania. Co możemy podarować? Bilet do kina prawdziwego lub domowego (przygotować „salę”, ekran, film, popcorn itd), bilet do teatru, opery, koncert. Wykupić „wejściówke” do galerii, muzeum, na kurs fotografii, gotowania, strzelnicę itd. A może zorganizować wyjazd bliski bądź daleki?

Prezenty materialne.

To z pozoru najprostsze prezenty. Dlaczego z pozoru? Ile prezentów dostałaś/eś nietrafionych, z którymi nie wiedziałaś co zrobić, ba nawet takich, które wprawiały cię w zakłopotanie albo problemy? No właśnie … 🙂 Żeby prezent był miłą materią trzeba też nieźle się nagłówkować. Ja proponuję od siebie kilka miejsc, gdzie można znaleźć rzeczy wyjątkowe, polskie, wykonane z pasją, dizajenerskie i co najważniejsze – każda kieszeń znajdzie coś dla swoich bliskich.

Rzeczy same to fantastyczne miejsce, gdzie znajdziecie polski design od mebli, biżuterię, książki, kubki po plakaty, kolaże i wiele innych. Warto zajrzeć choćby po to, by nacieszyć własne oko.

.

Plakaty najlepszych polskich twórców. Po prostu plakatowy zawrót głowy. To miejsce może uszczęśliwić wielu.

Plantwear – to cudne rzeczy z drewna z Radzynia Podlaskiego. Mam dwa zegarki i są przepiękne w każdym detalu. Można prezent zindywidualizować przez grawer. Oferują zegarki, biżuterię, okulary, planery i kartki ( tak, tak te też są drewniane ).

Prezenty materialne „rozwijające i poszerzające”.

Są to prezenty, które nazywam „materiałem wtórnym”. Dajesz komuś narzędzia, pretekst do zrobienia czegoś, np książkę do majsterkowania, materiał lub wykrój do uszycia spódnicy, druty do dziergania i włóczkę, aparat fotograficzny, puzzle, grę planszówkę, farby i płótno. Ma to być coś, co będzie początkiem do zrealizowania marzeń. Taki prezent może być powrotem do dzieciństwa, odskocznią lub przypomnieniem o zdolnościach i czynnościach, które kiedyś dawno temu robiło się z przyjemnością. Codzienność bardzo często, po cichu zabiera nam to, co w nas najcenniejsze – nasze ulubione, hobbystyczne zajęcia.

Życzę Ci samych prezentów udanych. Tych ofiarowanych, jak i tych przyjmowanych. No i dużo w tym radości i zabawy.