Smaki lata

Jagodzianki łatwo przemienić w truskawianki, aronianki, porzeczkanki, czereśnianki, wisnianki itd. Piekę je tylko latem. Na letnie śniadanie lub podwieczorek w sam raz. Przepis znalazłam u Ani Glinka urozmaicam go różnymi nadzieniami. Bułeczki serdecznie polecam zwłaszcza jeszcze troszkę ciepłe. Przechowuję je w zamkniętej szafce, nie okryte, tak na talerzu. Moje bułeczki ze zdjęcia to aroniano (rozmrożone) jagodzianki kamczackie. 🙂

Składniki na 16 sztuk

Ciasto:

  • 500 g mąki przesianej pszennej
  • 250 ml lekko ciepłego mleka 
  • 100 g drobnego cukru
  • 120 g rozpuszczonego i ostudzonego masła
  • 7 g suszonych drożdży lub 25 g żywych
  • 1 jajko w temperaturze pokojowej
  • duża szczypta soli
  • 1 roztrzepane jako do posmarowania bułeczek

Nadzienie:

  • ok 350 g jagód lub innych owoców
  • 2 łyżki drobnego cukru

Lukier:

  • 100 g cukru pudru
  • 2 łyżki gorącej wody lub soku z cytryny, lub pomarańczy, lub jeszcze innego wg fantazji

Wykonanie:

Ciasto

Wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową. Mleko lekko podgrzej. Masło rozpuścić w rondelku i ostudź. Mąkę przesiej, wsyp do dużej miski, dodaj suszone drożdże, sól i cukier. Wymieszaj.

Jeśli masz drożdże żywe to w mące na środku zrób dołek. Do dołka pokrusz drożdże, wsyp łyżeczkę cukru i dodaj łyżkę ciepłego mleka. Nakryj wszystko czystą ściereczką i odczekaj ok 15 min. Po tym czasie powinien zrobić się zaczyn. Teraz dodaj resztę cukru i sól. Delikatnie wymieszaj, np drewniana łyżką.

Teraz dodaj jajko i ciepłe mleko. Jeśli masz robota do mieszania ciast drożdżowych to jesteś szczęściarą i teraz pracę może wykonać on. Jeśli jesteś szczęściarą i masz zdrowe ręce to czeka cię zaprawa mięśniowa, bo wyrabianie ciasta trochę potrwa. Zagniataj lekko i stopniowo cieńką srużką dodawaj stopione masło. Wyrabiaj ciasto tak długo, aż będzie odchodzić od ręki, miski, stolnicy. Ma być gładkie i miękkie. Staraj sie w trakcie wyrabiania nie podsypywać mąką. Bądź cierpliwa. Mi to zajęło ok 40 min. wszystko zależy od mąki jak szybko będzie uwalniać gluten.

Wyrobione ciasto przykryj ściereczką i odstaw przynajmniej na 1 godzinę w ciepłe miejsce bez przeciągu. Ciasto powinno podwoić swoją objętość. Ja zwykle zostawiam na około 1,5 godziny.

Owoce

Jagody przebrać, posypać równomiernie cukrem.

Formowanie

Dwie duże blachy wyłóż papierem do pieczenia.

Wyrośnięte ciasto przełóż na stolnicę lub dużą deskę do krojenia posypaną delikatnie mąką i krótko zagnieć. Uformuj z ciasta wałek i pokrój go na 16 równych części (ok. 60 g każda). Z każdej ulep kulkę. Każdą kulkę spłaszcz ręką na płaski placek (taki jak na pierogi), na środek nałożyć 1 łyżkę jagód z cukrem. Sklej ciasto jak pieroga, mocno dociskając brzegi. To ważne żeby sok został w bułeczce. Teraz uformuj bułeczkę w lekko podłużny kształt i odłóż ją na blachę sklejeniem do dołu. Na jedną blachę ok. 8 sztuk.

Gotowe jagodzianki przykryj ściereczką i odłóż do wyrośnięcia na ok 35 min. Znowu powinny urosnąć.

 Jajko roztrzep widelcem. Wyrośnięte jagodzianki posmaruj jajkiem, najlepiej przy pomocy pędzelka. 

Pieczenie

Piekarnik rozgrzej do temperatury 190°C. Piecz około 15-20 min, aż jagodzianki ładnie się przyrumienią. Wyjmij. Lekko przestudź.

Lukrowanie

Cukier puder utrzyj z wodą (sokiem) przy pomocy łyżki. Lukier nie powinien być ani za rzadki, ani zbyt gęsty. W miarę potrzeby można dodać więcej wody lub cukru pudru. Poukruj jagodzianki przy pomocy pędzelka.

Zjadanie

Jeść najlepiej lekko ciepłe, w dobrym towarzystwie i w dobrym humorze. Podawać w zależności od upodobań i wieku. Może być to mleko, kawa, herbata, likier lub różowe wino.

Voilà! Smacznego! Bon appétit!