Nie jestem słodyczowym łasuchem, ale te krucho drożdżowe rogaliki skradły mi serce. Robię je najczęściej w wersji mini, na dwa/trzy kęsy do espresso. Przepis dostałam lata temu od przyjaciółki Małgosi. Małgosiu, jeśli to czytasz to ściskam Cię mocno. Nie wymagają one dużych umiejętności ani czasu. W pieczeniu jestem raczej uczniem.

Składniki:

Z podanych składników wychodzi ok 33 sztuk mini rogaliczków:

  • 250 g przesianej mąki pszennej
  • 2 małe jajka
  • 120 g masła
  • 1,5 łyżki śmietany (ja o niej tym razem zapomniałam i nie dodałam; rogalikom to nie zaszkodziło)
  • 25 g drożdży
  • 2 łyżeczki cukru

Wykonanie:

W miseczce rozdrobnione drożdże zasyp cukrem i odłóż na krótką chwilkę aż się rozpuszczą.

Ciasto

Do miski lub na stolnicę wsyp mąkę, dodaj drobno pokrojone masło prosto z lodówki, jajka, śmietanę i na koniec drożdże. Nożem wymieszaj wszystko a potem ręcznie wyrób gładkie ciasto. Teraz zawiń je w folię i na 2 godziny włóż do lodówki (ja jestem dość nie cierpliwa, więc daję na pół godziny do zamrażalnika, a potem przekładam je na kolejne pół godziny do lodówki).

Farsz

W międzyczasie przygotowuje farsz. Może być to gęsty dżem, najważniejsze, żeby nie był na żel fixie, bo ten rozpływa się bardzo pod wpływem wysokiej temperatury i najczęściej ucieka z rogalka. Może to być ulubiona czekolada, podzielona na kosteczki (małe kostki kroję na pół). Może to być farsz, np orzechowy (zmieliłam ok. filiżankę orzechów włoskich dodałam ok 2 łyżeczki Tahini, 4 roztarte daktyle, miodu do ulubionej słodkości i ok 2 łyżek gęstej śmietany kokosowej lub zwykłej. Masa ma być gęsta ale nie za sucha. Mogą to być drobno pokrojone jabłka, jagody leśne (przy owcach trzeba dobrze sklejać rogaliki).

Mini rogaliki

Kiedy ciasto się wyleżakowało w chłodzie podziel je na 4 części. Każdą część rozwałkuj na okrągło, na grubość ok 3 – 4 mm. Ponieważ wałkowanie na równy placek nigdy mi nie wychodzi pomagam sobie talerzykiem o średnicy 20 cm, obrysowuje nożem i mam równiutkie koło. Teraz podziel je na 8 cząstek. Każdą natnij lekko na szerszej stronie, dzięki temu łatwiej zachować nadzienie w rogaliku. Nałóż nadzienie wielkości kulki (ok. pół łyżeczki) i zwiń rogalik dobrze zalepiając końcówki.

Pieczenie

Gotowe rogalki ułóż na blaszce wyłożonej papierem, do pieczenia. Piecz w temperaturze 180°, na środkowej półce, grzanie góra / dół do zarumienienia tzn ok 20 min. Po ostygnięciu posyp cukrem pudrem albo udekoruj lukrem.

Smacznego