Telefon to już nie tylko możliwość połączeń rozmów na odległość. Rozwój technologii włożył do telefonu tv, bank, biuro, zarządzanie domem, książki, edukacje itd. Telefon bardzo nas do siebie przywiązał, wręcz wymaga się od nas ostatnio, żebyśmy z telefonem się nie rozstawali … Skoro tak, to czas chyba najwyższy włożyć do telefonu także aplikacje, które pomogą nam w rozwoju duchowym.

PODSTAWY

 

1. Dzieło Biblijne

Aplikacja „Dzieło Biblijne” to narzędzie pomocne w medytacji nad czytaniami liturgicznymi i popularyzujące badania biblijno-teologiczne.

Aplikacja zawiera Biblię Tysiąclecia (wyd. piąte z przypisami) oraz obszerny komentarz do wszystkich czytań niedzielnych, łącznie z psalmem responsoryjnym (kontekst perykopy, komentarz biblijny, teksty paralelne, Interpretacja Ojców Kościoła, Interpretacja tekstu w nauczaniu Kościoła z odesłaniem do opracowań biblijnych). Można w niej znaleźć również pomoce homiletyczne, czyli przykłady egzystencjalne – aktualizację, zdjęcia, ciekawostki, analizę wybranych słów, a także przykładową Homilię biblijną, Lectio divina do niedzielnej Ewangelii oraz Inspiracje, ukazujące istotne tematy w czytaniach niedzielnych, które mogą być punktem wyjścia w tworzeniu homilii. Aplikacja zawiera ponadto biblijny komentarz do ksiąg Pisma świętego przygotowywany systematycznie w ramach Narodowego Czytania Pisma Świętego. Będzie on powiększany o księgi czytane w kolejnych latach. Materiał może być pomocą w medytacji indywidualnej i grupowej Słowa Bożego. W aplikacji znajdziemy też Słownik Teologiczny z podstawowymi pojęciami biblijnymi oraz Bibliomapę prezentującą zdjęcia z miejsc biblijnych wraz z krótkim komentarzem. Całości dopełnia umieszczane co tydzień Zdjęcie tygodnia z krótką medytacją.

Aplikacja powstała z inicjatywy Sekcji Nauk Biblijnych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz moderatorów diecezjalnych Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II. Autorami tekstów są polscy bibliści oraz wybrani alumni seminariów duchownych.

ADROID / iOS

 

2. Pismo Św. z komentarzem ( edycja św. Pawła )

Aplikacja Pismo Święte – pierwsza Aplikacja z komentarzem i najnowszym przekładem w trzecim tysiącleciu. Idea i cechy najnowszego przekładu Pisma Świętego:

• maksymalna wierność tekstowi oryginalnemu, z uwzględnieniem w tłumaczeniu zasad współczesnego literackiego języka polskiego.

• dbałość o to, aby jak najlepiej oddać po polsku sens oryginalnego tekstu biblijnego.

• uwzględnienie w tłumaczeniu i komentarzach do tekstu biblijnego współczesnych badań nad Pismem Świętym.

• unikanie w przypisach i komentarzach specjalistycznego języka teologicznego.

• umieszczenie przed każdą księgą, a także przed zbiorami ksiąg (np. Ewangelie) zwięzłych wprowadzeń, pozwalających czytelnikowi uchwycić kontekst powstania danej księgi lub zbioru ksiąg, a także istotę zawartej w nich treści.

• nowoczesny i przejrzysty układ graficzny pozwalający sprawniej korzystać z Pisma Świętego, tzn.:

– przypisy z informacjami koniecznymi do zrozumienia tekstu biblijnego,

– komentarze do poszczególnych fragmentów, na które podzielony jest tekst biblijny, ukazujące główne myśli oraz przesłanie w nich zawarte,

– wyszukiwarka szukająca po skróconych nazwach ksiąg wraz z zakresami tekstu biblijnego, umieszczone w górnej części aplikacji, ułatwiające szukanie wybranego miejsca w Piśmie Świętym,

– słownik wyjaśniający 189 terminów biblijnych.

W aplikacji dostępne są też Liturgia słowa na dziś oraz Modlitwa Słowem Bożym.

Możliwość dodawania zakładek i własnych notatek.

Korzystając z naszej aplikacji, możesz czytać Pismo Święte zawsze i wszędzie – np. możesz zacząć na komputerze, a kontynuować na smartfonie czy tablecie.

Dostęp do pełnego tekstu Pisma Świętego uzyskuje się poprzez założenie konta i zalogowanie do aplikacji.

ADROID / iOS

 

3. Biblia Tysiąclecia

Mobilna wersja Pisma Świętego. Aplikacja umożliwia wyświetlanie Czytań, Psalmów i Ewangelii przypisanych do każdego dnia oraz modlitwy brewiarzowej. Ponadto w aplikacji znajdują się przypisy, wyszukiwanie, modlitwy, słownik oraz wiele innych usprawnień.

Dla zalogowanych użytkowników jest możliwość dodawania notatek do wersów Biblii, a także dodawania wersów oraz modlitw do ulubionych w celu szybkiego ich odszukania.

Serdecznie zapraszamy Was do ściągnięcia za darmo tej aplikacji. Rozsyłajcie informacje o niej do jak największej liczby osób.

ADROID / iOS

 

4. Katechizm Kościoła Katolickiego

Aplikacja – napisana w celach ewangelizacyjnych – daje możliwość dogłębnego zapoznania się z treścią Katechizmu Kościoła Katolickiego. Dostępne jest wyszukiwanie wg hasła tematycznego (lista haseł jest tożsama z indeksem tematycznym wydania książkowego). Można (offline) przeglądać katechizm wg numerów, działów (struktury), zakładek oraz szukać dowolnego słowa w jego treści. Wersja tylko na Androida.

ANDROID

 

MODLITWA

 

1. Ewangelizo – Ewangelia na codzień

Aplikacja zawiera czytania na kazdy dyien z komentarzami swietych, święci z dnia, modlitwy. a wszystko to w 13 językach : francuski, angielski, portugalski, hiszpański, holenderski, niemiecki, włoski, polski i inne.

ADROID / iOS

 

2. 5 minut z Bogiem

Aplikacja „5 minut z Bogiem” to elektroniczna forma modlitewnika, wydawanego od początku 2017 r. jako bezpłatny dodatek do tygodnika „Przewodnik Katolicki”. Modlitewnik został przygotowany po to, aby Bóg w naszym życiu miał swoje pięć minut. Wierzymy, że od tych kilku chwil zależy dobre przeżycie całego dnia.

Na każdy dzień proponujemy jeden z psalmów lub jedną z pieśni z brewiarza (Liturgia godzin), Ewangelię czytaną danego dnia na Mszy św., rozważanie, chwilę refleksji, prośby z jutrzni, „Ojcze nasz” oraz modlitwę końcową z jutrzni danego dnia.

ADROID / iOS

 

3. Modlitwa w drodze

Modlitwa w drodze to codzienne, oparte na Ewangelii, kilkunastominutowe rozważania modlitewne, w formie dźwiękowej i tekstowej. Proponowana modlitwa zakorzeniona jest w duchowości ignacjańskiej. Dzięki niej odkryjesz jak Słowo Boże, Biblia jest aktualna dla twojego życia. Oprócz modlitwy codziennej proponujemy także różaniec, rachunek sumienia i inne wartościowe treści.

Każde codzienne rozważanie składa się z fragmentu Pisma Świętego i kilku myśli komentarza, a także z odpowiednio dobranej muzyki, która przeplata modlitwę. Muzyka ma ci pomóc, byś podczas jej słuchania, mógł odnosić Słowo do swojego życia. Taka forma modlitwy ma pomóc odnaleźć Boga, który jest obecny w każdym momencie naszego życia. Modlić się to słuchać Pana Boga, mówić z Nim, a owoce wprowadzać w czyn.

Gdzie się modlić? Wszędzie! W drodze do szkoły, na studia, do pracy. Stojąc w korkach, jadąc tramwajem czy idąc pieszo – każde miejsce jest dobre, by odnaleźć Boga. Modlitwa w drodze to doskonały sposób na regularną modlitwę, dzięki której poznasz Boga, a w ten sposób i siebie samego.

ANDROID / iOS

 

4. Cisza

„Cisza” to aplikacja pomocna w praktyce Modlitwy Serca, nazywaną również Modlitwą Jezusową albo Medytacją Chrześcijańską. Ta forma modlitwy jest popularyzowana przez Klasztor oo Benedyktynów z Lubinia.

Medytacja Chrześcijańska to modlitwa, która przez powtarzanie wezwania prowadzi modlącego się do tego, by w zbawczych dziełach Boga dokonanych w Chrystusie, Słowie Wcielonym, i w darze Jego Ducha, pojąć objawiającą się w nich zawsze – przez wymiar ludzki i ziemski – głębię Boga.

ANDROID / iOS

 

5. YOUCAT

Aplikacja skierowana do mlodziezy.  Oferuje codziennie 5-minutową dawkę najważniejszych tekstów Kościoła katolickiego: Biblię, YOUCAT (YOUCAT jest jedną z najlepiej sprzedających się książek katolickich na świecie, olecany przez papieża Benedykta XVI) i DOCAT (DOCAT przedstawia nauczanie społeczne Kościoła katolickiego, prezentowane w prosty i atrakcyjny sposób.Nauczanie społeczne pomaga zidentyfikować główne problemy naszego świata i przeciwdziałać im. Główne problemy naszego świata to: niesprawiedliwość, strach, nienawiść, nierówność, zanieczyszczenie środowiska, bezrobocie, terror i przemoc. Innymi słowy nauczanie to pokazuje ci, jak możesz zmienić swoją społeczność mocą Ewangelii. Polecany przez papieża Franciszka.)

ANDROID / iOS

 

DLA DZIECI

 

1. Aplikacja Biblii dla dzieci

Aplikacja Biblii dla Dzieci jest najnowszym członkiem rodziny aplikacji YouVersion i jest całkowicie darmowa i wielojezyczna.
Poprzez interaktywne przygody i piękne animacje, dzieci odkrywają wielkie opowieści biblijne. Aplikacja Biblii dla Dzieci to wiele wspaniałych przeżyć. Zaprojektowano ją tak, aby zachęcała do wracania do niej. To początek miłości do Słowa Bożego, miłości na całe życie.
• Łatwa, przyjazna dzieciom nawigacja
• Kolorowe ilustracje
• Animacje dotykowe
• Angażująca, interaktywna treść, ktόra ożywia Biblię
• Zabawne fakty i zadania do wykonania zaprojektowane tak, aby pomagać dzieciom w zapamiętaniu tego, czego się uczą
• Specjalne wyzwania, ktόre pozwalają dzieciom zdobywać nagrody.

ANDROID / iOS

 

2. Gra Noe

Gra NOE z serii Biblijni bohaterowie zapewnia dzieciom świetną rozrywkę, uczy je wartości i pomaga im poznać biblijną historię zbawienia.
Zadaniem dziecka jest pomóc Noemu w zbudowaniu arki i wprowadzeniu do niej zwierząt, by następnie uratować je przed potopem. Dziecko przez zabawę uczy się m.in. troski o najsłabszych czy utrzymywania porządku w swoim otoczeniu. Różnorodne zadania o zróżnicowanym stopniu trudności rozwijają pamięć dziecka, uczą logicznego myślenia, wyrabiają zręczność i spostrzegawczość.

ANDROID

 

p.s Aplikacje zebrałam dla Stowarzyszenia PMK w Marly