zdięcie własne

Dziś często o chrześcijanach w Polsce mówi się ciemnogród. Myśli, że są kompletnie do życia nie przystosowani, zmanipulowani. Łatwo się ich wykorzystuje. Nie którzy nawet oczekują, by chrześcijanie tacy byli.

A Jezus mówi: „Weźcie na siebie moje jarzmo i uczcie się ode Mnie,
bo jestem cichy i pokornego serca.” ( Mt 11, 29ab )

Trudne zadanie. Wbrew pozorom nie dla elastycznych i miękkich. Bo jak tu być cichym i pokornym, kiedy ma się ochotę chwycić za miecz? Mam nadstawiać drugi policzek i dobrze życzyć wrogom? Obraża się to, w co wierze, nazywa mnie ciemnogrodem, „ofiarą losu”, wystawiaja na pośmiewisko … i co?

Ciche i pokorne serce.

Ciche to znaczy jakie?

Tzn, że się nie sprzeciwia i na wszystko się zgadza?

NIE! Jezus sprzeciwiał się wielu i wielokrotnie, np sprzeciwił się handlowi w świątyni, sprzeciwił się ukamienowaniu kobiety przyłapanej na cudzołóstwie.

Tzn, że nie mówił trudnej prawdy, był miły i chciał się wszystkim przypodobac?

NIE! Protestował, upominał i karcił, ale robił to z miłością, stanowczo. Nie cenił tzw świętego spokoju. Zależy Mu na zbawieniu człowieka w Prawdzie i dlatego np do Piotra, gdy ten próbował odciągnąć Go od zbawienia powiedział ostre słowa: „Zejdź Mi z oczu, szatanie! ( Mt 16,23 ) albo też w innym miejscu upomnienie: „Obłudniku, wyrzuć najpierw belkę ze swego oka, a wtedy przejrzysz, ażeby usunąć drzazgę z oka twego brata” ( Mt 7,5 ).

A pokorne to znaczy jakie?

Tzn, że „pozwala wchodzić sobie na głowę”?

NIE! Wielkokrotnie faryzeusze próbowali to robić wykorzystując nawet Prawo. Jezus zawsze stanowczo i spokojnie ujawniał ich prawdziwe zamiary.

Czy Jezus był „ciapą” nieprzystosowaną do życia?

NIE! Jezus był silnym rewolucyjnym charakterem, przywódcą za którym uczniowie idą nawet na śmierć. Wiedział czego chce – spełnić wole Ojca.

Jego cichość i pokora to posłuszeństwo Ojcu.

Bezdyskusyjne, ufne, oddane do końca. Z miłości do ojcowskiej troski o każde swoje dziecko. „Ojcze, nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie!” ( Łk 22, 42 )

Jezu cichy i  serca pokornego uczyń serca nasze wg serca Twego!