adwent

Nie wiem dlaczego, ale zwykle dorosłym wydaje się, że adwent jest tylko dla dzieci. Lampiony, postanowienia adwentowe, roraty, przygotowywanie ozdób choinkowych, prezentu dla Jezusa … Przez to, jakoś nam dorosłym ten adwent umyka, przelatuje między palcami, a raczej między obowiązkami. Tymczasem, adwent jest jak najbardziej dla dorosłych!

Adwent to czas otwarcia się na przyszłość Bożą, czas przygotowania na Boże Narodzenie, gdy On, Pan, który jest absolutną nowością, przybył, aby zamieszkać wśród upadłej ludzkości i odnowić ją od wewnątrz. (Benedykt XVI, 7.12.2008)

Czy jestem otwarta na przyszłość Bożą? A może wciąż tkwię w przeszłości albo boje się przyszłości? A przecież Pan już przybył! Chce mnie odnowić!

„Jeżeli Adwent tajemniczo spina przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, to nie może w nim chodzić jedynie o zwykłe spodziewanie się kogoś nieobecnego, bo Chrystus już rozbił namiot między ludźmi. Oczekiwanie tak naprawdę trwa przez cały rok i polega przede wszystkim na rozpoznawaniu Boga działającego dyskretnie w ziemskiej rzeczywistości. W Adwencie mamy się w tej sztuce trochę podszkolić.” (ks. Dariusz Piórkowski SJ)

Jezu, czy widzę Cię w mojej codzienności?

„Gdy nie przeżywamy obecnego czasu jako przygotowanie do życia w Niebie – czas płynie, ale dla nas jakby stoi w miejscu. Jeśli tak się dzieje, to nie ma na co czekać: Pobudka! Przygotowujmy się do życia w Niebie!” (ks. Mieczysław Łusiak SJ)

Czy ja naprawdę wierzę w niebo?

„Adwent zmniejsza nasze zaangażowanie w szaleństwo świata posuwającego się szybko naprzód. Przyhamowuje nas. Skłania nas do myślenia. Każe nam spoglądać poza dzień dzisiejszy na „wielkie jutro” życia. Bez Adwentu, zagrzewani jedynie wyścigiem donikąd, który wyczerpuje świat wokół nas, moglibyśmy tak gorączkowo podejmować próby cieszenia się i sterowania tym życiem, że nie rozwinęlibyśmy w sobie upodobania do ducha, który nie umiera i nie przecieka nam przez palce jak topniejący śnieg.” (s. Joan Chittister, „Co roku bliżej Boga”)

Zatrzymaj się …

„Adwent ma być przystąpieniem bliżej do Nauczyciela nowego świata. Mamy tę łaskę, na którą czekało wielu królów i proroków i pozostali w oczekiwaniu. My możemy patrzeć na Pana i słuchać słów Boga w Jezusie.” (o. Andrzej Prugar OFMConv)

Więc może jednak adwent jest też dla mnie – dorosłej?

Nikt nie posiada Boga tak, aby na Niego nie musiał czekać. A jednak nikt by też na Niego nie czekał, gdyby nie wiedział, że On już od dawna na niego czeka. (Dietrich Bonhoeffer)

Joshua Aaron

O przyjdź, o przyjdź, Emmanuelu

I wykup zniewolony Izrael, który pozostaje w żałobie tutaj na wygnaniu aż przyjdzie Syn Boży

Raduj się! Raduj! Emmanuel przyjdzie do ciebie, o Izraelu

O przyjdź, Rożdżko Jessego

Uwolnij siebie samego z tyrani szatna. Z głębokości piekielnych ocal Twoich ludzi i daj im zwycięstwo nad śmiercią.

O przyjdź Kluczu Dawida, przyjdź

I otwórz na oścież nasz niebieski dom. Uczyń bezpieczną drogę, która prowadzi na wysokości i zamknij ścieżkę do niedoli.

 

 

Cytaty pochodzą m.in. z Dobre Słowa