Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią” (Łk 23,34)

Raghu B

21 kwietnia obiegła świat tragiczna wiadomość i poruszające mnie do głębi zdjęcie figury Zmartwychwstałego Jezusa opryskaną krwią zabitych chrześcijan wczasie świętowania Wielkiej Nocy. Zginęły całe rodziny, dzieci pierwszokomunijne …

Dzień zamachów na Sri Lance (Cejlon) został doskonale wybrany. Zamachowcy-samobójcy weszli do kościołów w najważniejszym dla chrześcijan dniu, gdy świątynie były wypełnione po brzegi – to słowa arcybiskupa Kolombo Kard. Malcoma Ranjith. W niedzielę wielkanocną zginęło tam co najmniej 359 osób, a 500 zostało rannych.

Terroryści wykorzystywali już w przeszłości Wielkanoc do brutalnych ataków. Dwa z najbardziej krwawych miały miejsce w Niedzielę Palmową 2017 r. w Egipcie (45 zabitych) i Wielkanoc 2017 r. w Lahore w Pakistanie (75 zabitych) link.  

„Jeżeli was świat nienawidzi, wiedzcie, że Mnie pierwej znienawidził ( … ) Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować. Jeżeli moje słowo zachowali, to i wasze będą zachowywać. Ale to wszystko wam będą czynić z powodu mego imienia, bo nie znają Tego, który Mnie posłał” ( J 15,18. 20-21 )

„znosimy prześladowania, lecz nie czujemy się osamotnieni, obalają nas na ziemię, lecz nie giniemy” ( 2Kor 4,9 )

Zdjęcie: Wnętrze kościoła św. Sebastiana w Negombo po eksplozji (źródło: nieznane)